Paar nädalat tagasi käisin Loomingulehekeses hõbesavi tegemist proovimas. Tahtsin saada kogemust, et kuidas on hõbedast savi teha ning kuidas tuld taltsutada. Asi on selles, et hõbedaga tööl on vaja gaasipõletit ning eraldi väga hästi ventileeritud ruumi, sest tuli kasutab hapnikku ja kuigi hõbesavi on toksiinidevaba, on ikkagi hea, kui on õhku.
Stuudios olin ainus, sest ilmselt covid-19 piirangute tõttu on sel sügisel kõik palju vaiksem. See oli minu õnn, sest sain personaalse koolituse, mille käigus juhendaja Tiina rääkis sissejuhatuse, näitas põhivõtted ning tööriistad. Valmistasime ette töökoha, vaatasin ja mõtlesin, et mida ma tahan teha, arutasin ideed. Sain pakikese, kus oli 7 grammi hõbesavi ning hakkasingi pihta. Töövahendid olid stuudio poolt, juhendaja näitas ette ning toetas õigete võtetega.
Nii nagu lubatud, siis saingi teada kuidas:
metallsavi voolida, tekstuurida ja lõigata
metallsavi kuivatada ja parandada
kuidas savisse kivi panna ning enne põletamist lihvida
butaanpõletiga põletada
põletatud ehet lihvida
Varem oli hõbesepa ja metallitöö tegemisel mu takistuseks metalli saagimise, viilimise, lihvimise ja haamriga metalli tagumisega kaasnev müra ning seetõttu ma tegelesin ainult traadi ning helmestega. Olen kirjutanud mu esimese ehtedisaini perioodi tegemistest, inspiratsioonist ja muust, aga nüüd on level kaks ja ma leidsin võimaluse, kuidas oma loovust välja elada. Ma ei välista, et lisan oma disainidele poolvääriskividest helmeid juurde, aga hõbesavi kui materjal ja selle savi tegemine on hoopis midagi muud. See tegevus on puhas, naiselik, meditatiivne, teraapiline ja vaikne käsitöö, mille tulemusel valmivad väga ilusad asjad, millel on väärtus ja tähendus. Nad on loodud selleks, et neid kanda ja nad on loodud kestma. Piiranguks on tegija kujutlusvõime ning käelised oskused. Puhas teraapia.
Valmis disainitud ehte põletamine toimub kas spetsiaalses hõbeda põletusahjus, aga seda saab teha ka väikese leeklambiga, kasutusel on butaan. Sobib köögis kasutusel olev butaanpõleti, sellega saab põletada kuni 20 grammist ehet. Võrdluseks minu ripats, see mis mul on kaelas, kaalub veidi vähem kui 7 grammi.
On küsitud, et kas saab tellida. Hetkel ei saa minult ehteid tellida ega osta, aga ma tegelen sellega, et saaksin oma hõbesavistuudio avada. Müüa ma neid ehteid ei saa sellepärast, et Eestis on väärismetallidega tegelemine reguleeritud ja tegijad, kes tahavad müüa, vajavad selleks ettevõtet, kelle tegevus on registreeritud. Tuleb registreerida tegevusala, registreerida nimemärgis, maksta riigilõivud, lasta ehetele enne müüki kanda peale oma nimemärgis ja metalli proovimärgis.
Kuid hobikorras ja oma lõbuks ehet tehes oli see superäge kogemus. Tulemuseks on 99,9% puhtast hõbedast ehe, mille kohta ma olen saanud palju väga head tagasisidet. Ma tahan seda veel teha.