Ligi kuu aega tagasi osalesin Signe Ventsli poolt läbi viidud tööandjabrändingu ja persoonibrändi disainimise seminaril, mis oli minu jaoks väga inspireeriv. Kirjutasin sellest SIIN. Seminar oli praktiline ja tulin sealt välja teadmisega, et mul on hästi ja ma jätkan julgemalt. Sain tohutult motivatsiooni ja kinnituse, et ma oskan, suudan ja teengi ära. Et ma ei oota heakskiitu ning ajan oma asja edasi.
No ja siis juhtus see, et mul tekkis vajadus teada saada rohkem. Jungi arhetüüpidega olin juba kursis, naise ja mehe arhetüüpidega samuti, aga reklaamipsühholoogia loengus eelmisel sügisel kuuldud brändide arhetüübid olid mulle ikkagi natuke uued, sest eelmisel aastal ma sügavuti ei läinud ja nüüd, peale brändingu seminari, nad tulid mulle meelde. Tookord õppejõud soovitas üht raamatut, et kui keegi soovib teemaga sügavuti minna, siis loetagu seda. Aga aasta tagasi olin väga hõivatud oma kooliasjadega ning lisasin listi, aga sel aastal muutsin oma fookust ja ma tahan rohkem teada. Ma tellisin selle raamatu.
Aasta tagasi ma rääkisin SIIN sellest, et kuidas teha oma kodulehte. Aga selle asjaga on nii, et kohe ei saa minna seda tegema, sest vaimusilmas peab olema enam-vähem teada, et mida sa ellu tahad tuua. See tähendab, et eeltööna on vaja mõelda oma brändi peale, et kes sa oled ehk sinu lugu ja miks sa oled ehk sinu miks, kellele sa seda teed ja kuidas sa seda teed ehk sinu brändi toon ja hääl. See kõik vajab aega, loovust ja mõtlemist ning seejärel ellu toomist.
Brändi loomise teemat ma natuke jagasin SIIN, lisasin mõned lingid, et kes mind on aidanud. Nüüd, aasta sellest veel hiljem, on väga aktuaalseks tõusnud tööandjabränding ja persoonibrändi teema.
Peale Signe Ventsli tööandjabrändingu seminari, olen ma palju mõelnud ka sellest, et miks seda vaja on ja mida tegelikult tähendab olla tööandja brändisaadik. Asi on selles, et ma ei oska (loe: taha) asju poolikult ja vales suunas valesti teha ning iga mind huvitava teema puhul ma tahan tuumani jõuda, et kujundada oma arvamus. Well… nii lihtne see ju tegelikult ei ole, et muudkui kiidad tööandjat ja kõik muudkui sujub. Ning by default ei ole keegi tööandja brändisaadik. See eeldab, et töötaja tajub sisemist tööandja brändi positiivsena ning et ta tahab sellest teistele rääkida. Seda saavutab nii, et tegelikult ka on äge ettevõte ja tegelikult ka on töötajal põhjust uhke olla. Seda ei saa feikida. Kui seda päris õiget tunnet ja taju ei ole, siis on vale eeldada, et hakkab tööandjat maailmale turundama.
Keda huvitab, et kuidas teha, siis selleks on juba 2011 aastal ühe magistritööna valminud “Õppevahend: tööandja bränd ja selle loomine” ja see asub SIIN. Üldiselt on nii, et kui ei oska kusagilt pihta hakata, siis on vaja informatsiooni hankida ja siis hakata lihtsalt minema. Samm korraga.
Aga need 12 brändiarhetüüpi…
Ma tellisin kuu alguses selle raamatu Bookdepositoryst ja sel sain reedel ka kätte. Kogenud lugejana pean tunnistama, et seda raamatut nii lihtne lugeda ei ole, aga väärt informatsiooni on palju. Eriti mulle meeldivad need kohad, kus analüüsitakse tuntud brände.
Näiteks Armastaja / The Lover / arhetüübi moto on “I only have eyes for you” ja armastaja brändi arhetüüpi kannavad enamasti kosmeetika, ehete, toidu nautimise, moe- ja reisimisega seotud brändid. Mõtle Revlon, Godiva šokolaad, Gevalia kohv, Häagen Dazs jäätis, luksusbränd Chanel, Durex kondoomid, Dior, Guess Jeans, spaad, Hennessy Cognac.
Lisaks kõigele muule on raamatus ära toodud igale arhetüübile omane baasiline iha, eesmärk, hirm, strateegia, lõks ja kingitus, on seal ka ära toodud erinevad arhetüübi tasemed.
Armastaja arhetüübi puhul on need tasemed näiteks võrgutamine kui kutse, suurepärase armuloo otsimine esimene tase, armastatule pühendumine teine tase ning kolmandal tasemel on vaimne armastus, enese aktsepteerimine ja ekstaas. Ära on toodud ka armastaja varjupool ning see on armukadedus, kinnisidee, kadedus, puritaanlus, juhuseks.
Ühesõnaga, see on superhea raamat. Lahti on räägitud kõik 12 brändide arhetüüpi ning iga arhetüübi juures on eraldi lugu sellest, et kuidas iga konkreetne arhetüüp on organisatsioonina. Keda huvitab tööandjabränding, siis see raamat kindlasti võiks olla öökapil.
Aga mis on arhetüüp?
Hea raamat neile, kes tegelevad brändinguga, kommunikatsiooniga, oma persoonibrändi loomisega ja keda huvitab müük ning turundus.