Books Love Men Psychology Sex Therapy

Mehed minu sohval, seksuaalterapeudi lood [Dr Brandy Engler]

Tegelikult läksin ma raamatukokku otsima üht teist raamatut, kuid mul on komme mõttes paluda endale näidata seda infot, mida mul just parasjagu vaja on. Teen tavaliselt palve ning jään kuulama, et millise raamaturiiuli juurde tõmbab. Sellel korral tulin raamatukogust ära kaheksa raamatuga ning see, millest nüüd juttu on, seda ma ei osanud isegi tahta. Sama “küsi-ja-sulle-antakse” tehnikat kasutan ka raamatupoes. Tulemuseks oli Dr. Brandy Engler’i raamat “The Men On My Couch: True Stories of Sex, Love and Psychotherapy”, milles ta räägib meestest, seksist, suhetest ja armastusest. Raamatu autor  dr Brandy Engler  kirjutab oma rännakutest meeste erootilisse maailma. Kõik mehed on erinevad, kuid kõigil on ühine joon: nad ei ole hälvikud ega perverdid, nad on mehed meie igapäevaelust, nad elavad mistahes maanurgas ja  on pärit mitmetest ühiskonnakihtidest, nad võiksid vabalt olla iga naise kallim, abikaasa, vend või sõber. Need on mehed, keda me kõik tunneme, ja mehed, kellest naised rohkem teada tahavad. Ümberjutustust sellest raamatust siia ei tule, küll aga oli mitmeid mõtteid, mis minu senised arusaamad meestest, seksist ja suhetest ümber lükkasid. Osaliselt oli ka veidi enda äratundmist ja järelduste tegemist. Oma väikesesse punasesse märkmikusse tähendasin üles:

Seks on tühi lõuend, millele inimesed maalivad oma sisemise psühholoogilise maailma. Lõuendid võib katta armastuse ja rõõmu ja pühitsemise väljendustega. Aga neist võib saada mõõtmatud maastikud täis alateadlikku rämpsu, mis koosneb vanadest traumadest, neuroosidest ja kinnismõtetest.

Ebakindel mees võib lihtsalt sportlikust huvist ja sõpradega korraldatud omavahelise võistlemise tõttu tegeleda naistelt telefoninumbrite kogumise spordiga. Mõni mees rahuldub ainult telefoninumbriga, mõni soovib naisega ka kohtuda, mõni soovib üheks korraks naist kätte saada ja mõni soovib, et eriti kättesaamatu naine mehesse ära armuks. See on sport. Samas kulutab see mees palju energiat, et mitte lähedast suhet ühegi naisega luua ja ometigi on ta üksik ning igatseb armastust. Aga armastada ei julge, sest kusagil poolel teel oli ta saanud kogemuse, et armastus teeb haiget. Mingil hetkel saavad need mehed aru, et naiste küttimine muudab enesetunde halvemaks, sest see võimendab üksinduse- ja tühjusetunnet, mis on tegelik mure.

Osad inimesed suhtuvad inimestesse nagu asjadesse ja paarisuhe peab vastama nende standardile: “Ma tahan teha seda, mida ma tahan ja millal ma tahan. Ma tahan, et sa oleksid kogu aeg see, kes ma tahan. Tegelikult oled sa minu pikendus. Ma tahan, et sa annaksid mulle seda, mida ma vajan, täpselt siis, kui ma seda vajan. Ma ei peaks sinult seda küsima ega täpselt sulle ütlema, kuidas seda teha. Tahan, et sa annaksid mulle tingimusteta armastust. Garanteeritult. Lakkamatult. Tahan, et sa oleksid mu päästja, minu isiklik Jeesus, mu emme või issi ja kui  sa seda ei tee, siis ma solvun! Ma võin isegi sind petta või su maha jätta, sest minu vajadused peavad kogu aeg rahuldatud olema. P.S. Sinu vajadustest ei taha ma midagi kuulda.” Seda lugedes oli suur äratundmisrõõm ja kergendus, et ma olen siiski normaalne ja selline “suhe” ei saagi toimida. Toimiv õnnelik armastussuhe on vastastikune ja kahepoolne, kui on teisiti, siis see lihtsalt ei toimi. Asjad ei jookse siis kokku.

Jah, mehed tahavad seksi ja seks on neile tähtis, kuid mitte ainult. Lõpuks jõuavad nad kõik armastuse juurde.

Mehed tunnistasid, et neil võib seksuaalne iha kaduda, kui naine kaalus juurde võtab. Võib olla ka vastupidi, et naisele on mehe keha väga tähtis. See on päris keeruline teema, sest neile, kellel on nägemismeel esmatähtis, neile ongi see kõik reaalselt pärssiv. See ei õigusta petmist või seksist eemale hoidmist, kuid aitab mõista miks kaob iha. Kui üks partneritest  ei hoia end teise jaoks ilusana ja ahvatlevana, siis teine võib seda mõista nii, et teda ei peeta enam ihaldusväärseks, et tema pärast vormis püsida ja kuni selleni, et võidakse mõelda, et ilmselt partner enam ei hooli.

Kõik ei pea saledad olema, inimesed ja nende mõiste ilust on väga erinev. Enamus mehi siiski teab, et tegelik seksikus seisneb enamas kui hea välimus. Naised teevad vea mõeldes, et ilu on seksikas, kuid meeste jaoks on seksikas ilus. Siin on põhimõtteline erinevus.

Mehed tahavad, et tema naisel temaga tore ja lõbus oleks.

Seks võib olla tähtsustunde allikaks, võimutunde saamiseks ja võimu näitamiseks, hoolitsuse ja tröösti andmiseks ning saamiseks.

Mehes võib tekitada õudust mõte, et ta ei ole oma armastatud naise jaoks piisavalt hea ja kui naine teda siis tõrjub, siis see teeb tõeliselt haiget, tekitab ärevust, ebamugavust ja põhjustab impotentsust.

Nad võivad valida sellise partneri, kellega on valutu ja lihtne, näiteks prostituudi, kelle töö on pakkuda naudingut, kuid keda mees ei pea rahuldama. Prostituudi arvamus mehest ei ole oluline. Ja mõned mehed on nii üksildased, et otsivad prostituudi juurest sõprust.

Kui tahad olla hea abikaasa, siis peab kaasade vahel eksisteerima lähedus, intiimsus. Me peame julgema lasta end näha. Me peame oskama ka teist näha ning teda armastusega vastu võtta.

Haavatavus. Armastusevajadus ja armastusehirm. Armastuse aseained – naudingu otsimine, ego rahuldamine, fantaasiaromanss  – et vajaduses saaksid täidetud ja nad sellegipoolest ohutus tsoonis püsiksid.

Armastus ei ole lineaarne tunne. Ega lihtne tunne. Koos rõõmuga tulevad rasked tunded nagu viha, tüdimus, haigetsaamine. Aga ka hirmulaviin: hirm tõrjutuse ees, pettumuse ees, iseenda kaotamise ja hüljatuse ees või selle ees, et sind ei peeta armastuse vääriliseks.

Armastamine on midagi rohkem kui lihtsalt tunded. Kõik inimesed tahavad, et neid tõeliselt nähtaks ja tuntaks ja ometi on meil nii palju tõkkeid ja terasid, mis takistavad üksteist sisse laskmast.

Selles raamatus on veelgi mõtteid. Näiteks sellest, kui naine on kombekas ja püha ning seks temaa on sensuaalne aeglane armatsemine, kuid tema mees tahab vahel ka toorest, kiiret, räpast ja jõulist andumist. Kuid kardab naisele seda poolt endast näidata kartes tõrjumist. Ja tõrjumine teeb haiget.

 

 

 

Allikas: Dr. Brandy Engler “The Men On My Couch: True Stories of Sex, Love and Psychotherapy”

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *