Books Life Wisdom Work

Millele keskendud, seda saad. 12-astmeline õnnelihaste treeningplaan

Pole ammu siin midagi raamatutest kirjutanud. Kuna mu töökoormus on viimasel kolmel kuul kasvanud eksponentsiaalselt (see on sõna, mida eelmise aasta innovatsioonipäeval meeldis ühele külalisesinejale väga kasutada), siis mul ei ole olnud mahti rohkem raamatutega tegeleda, see tähendab, et mitte rohkem kui neid ühest kohast teise eest ära tõsta.

Sel nädalal, peale ettevõtte aastasündmuse korraldamise järel tekkinud pingelangust ja väsimust, avastasin, et olin tegevuste tormis oma õnne kuhugi ära kaotanud. See ei ole eriti tore tunne,  kui õnn ja rõõm on lahkunud. Mida siis teha? Vaikida ja kannatada ei ole pikaajaliselt hea plaan, sest hind tervise kaotuse näol on liiga kõrge. Rääkida kellegagi? Terapeudile või mõnele sõbrale kurtes, kuid ise mitte midagi ette võttes, on leevendus lühiajaline. Kui rohujuuretasandil probleemi põhjust ei “ravi”, siis ei muutu ka pealispinnas midagi. Inimene selle käigus lihtsalt pettub, kalestub, muutub passiivseks kannatajaks ja kibestub. Ning siis pritsib oma sappi teistele ja emotsioonid on nakkavad. Mida siis teha?

Mustreid on võimalik muuta ja kui enne oli see lihtsalt teooria, siis sellel nädalal kogesin enda peal, et see on saanud praktikaks. Äratundmisrõõm oli suur, sest see tähendab, et töö enesega ja kogu see eneseanalüüs, teraapia ja raamatute lugemine ning muus mõttes maailma avardamine töötab.

Julgustan kõiki inimesi, kes on oma sära kaotanud ja vanal viisil enam edasi ei saa, leidma omale hea terapeudi, kes aitab paar sammu edasi. Vastutus on inimese enda oma, kuid vahel on vaja natuke abi.

Täna hommikul võtsin ette raamatu Õnn on. Kogu maailma õnneraamat ja seal on lugu õnnelihaste treenimisest, mis räägib, et nii nagu sportlased keskenduvad võidule mitte kaotusele, peaksid ka inimesed keskenduma õnnele, mitte ebaõnnele.

Miriam Akhtar on üks esimesi positiivse psühholoogia viljelejaid Suurbritannias ja ta on välja töötanud 12-astmelise treeningplaani õnnelihaste treenimiseks:

  1. harjuta tänulikkust
  2. kasuta oma tugevusi
  3. ela eesmärgipäraselt
  4. leia oma tugevused
  5. tegele piisava füüsilise treeninguga
  6. järgi õnnelikkuse dieeti
  7. õpi optimismi
  8. omanda võime pärast lüüasaamist edasi tegutseda
  9. paranda suhteid
  10. taga enda spirituaalne õnnelikkus
  11. puhka ja taastu
  12. lõbutse

Meelespea:

  • Õnn on nagu lihas, mida saab treenida ja kui sa sellele keskendud, siis see areneb.
  • Õnn on holistiline eesmärk, mis ei puuduta mitte ainult vaimu, vaid ka keha ja hinge.
  • 12-astmeline praktiliste ülesannetega treeningplaan võib panna su õnnelihase kasvama.
  • Õnn allub umbes 40% ulatuses meie kontrollile, peaaegu pool sõltub meist endist.
  • See, millele sa keskendud, seda sa saad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *