Books Psychology

Milline on terve inimene?

Eile ja täna on proovile pannud mu kannatliku meele ja ma leidsin end mõtlemas, et milline on normaalne inimene, normaalne käitumine ja normaalne suhtumine. Ma tean, et olenevalt inimesest ja tema elukogemusest võib normaalne olla väga erinev. Kuid veidi järele mõeldes leidsin, et normaalse inimese teemal on olemas terve rida lauseid, mis ütlevad millised nad on.

Minu lemmik Manfred on vaimse tervise mõistmiseks ära kirjeldanud inimese erilised omadused. Need, mis on iseloomulikud tervele inimesele, pidades meeles, et tervis ja haigus on ühe ja sama  skaala kaks otsa. Allpool on terve rida tunnuseid:

Tervetel inimestel (või tervematel – meenutades kindla piiri puudumist) on kindel identiteet. Nad teavad hästi, kes nad on.

Terved inimesed suudavad väga hästi kontrollida, kas nende arusaam asjadest vastab tegelikkusele.

Terved inimesed kasutavad välise maailmaga toime tulemiseks küpseid kaitsemehhanisme. Nad võtavad vastutuse oma tegude eest enda peale, mitte ei süüdista oma ebaedus teisi.

Tervetel inimestel on enesetõhususe tunne ja nad on leidlikud. Nad usuvad kindlalt, et suudavad kontrollida (või vähemalt mõjutada) sündmusi, mis mõjutavad nende elu.

Terved inimesed tajuvad oma keha ja selle toimimist positiivsetena. Nad ei käitu kognitiivsete moonutuste tõttu ennastkahjustavalt ega kannata söömishäirete all.

Terved inimesed kogevad tundeid kogu spektris. Nad ei põe aleksitüümiat (psühhiaatrias kasutatakse seda sõna nende inimeste kirjeldamiseks, kes on “külmad nagu kalad”, kelle sisemisest leegist on alles ainult hõõguv tuhk), nad ei ole oma tunnete suhtes pimedad. Nad elavad intensiivselt, nad teevad kõike kirega.

Seksuaalsed ja sensuaalsed elamused on nende jaoks rahuldustpakkuvad kogemused. Elamustel on nende elus oluline osa.

Terved inimesed oskavad oma ärevusega toime tulla, nad ei kaota kergesti kontrolli ega reageeri impulsiivsete tegudega.

Terved inimesed hindavad lähedust ja kahepoolseid suhteid. Nad suudavad luua ja arendada  suhteid. Nad hoiavad aktiivselt oma toetavat suhetevõrgustikku, mis pakub neile abi ja nõu.

Terved inimesed tunnevad ennast osana suuremast grupist. Nad saavad suurt rahuldust sotsiaalsest keskkonnast, milles elavad. Nad tunnevad kokkukuuluvust teiste inimestega.

Terved inimesed oskavad positiivselt lahendada sõltuvuse ja eraldatuse situatsioone. Nad on noorukitena konstruktiivselt läbinud iseseisvumisprotsessi ja pole oma arengus seisma jäänud. Nad ei püüa teiste inimeste külge klammerduda, nad on võimelised looma küpseid suhteid.

Kuna tervetel inimestel on kindel identiteeditunne, on nad piisavalt tugevad, et üle saada tagasilöökidest ja pettumustest, mida elu jooksul paratamatult tuleb. Nad oskavad toime tulla masendusega ja nad suudavad kaotusest üle saada.

Terved inimesed on loomingulised ja mängulised. Nad on võimelised teistest erinema.

Tervetel inimestel on positiivne maailmavaade. Nad oskavad näha sündmuste positiivset külge ja suudavad alati säilitada positiivse tulevikunägemuse. Ükskõik milliseid tagasilööke neil elus ka ette ei tuleks, jääb neil alati alles lootus parema tuleviku suhtes.

Terved inimesed suudavad ennast hinnata ja analüüsida. Nad tunnevad vajadust oma elu üle järele mõelda.

Normaalne käitumine on selline nagu sa tahaksid, et sinuga käitutaks. Normaalne suhtumine on inimlik, soe ja positiivne. Minu maailmas.

Nii, et kui järele mõeldes selgub, et ei ole normaalne, siis meil on alati võimalik valida, kas võidelda, leppida olukorraga või põgeneda. Valik on alati vaba.

 

Allikas: Manfred Ketz de Vries “Juhtimise müstika”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *