Mõni aeg tagasi küsis keegi, keda ma polnud ammu näinud, et kuidas siis läheb. Vastasin rõõmsalt, et olen hetkel in transition. Mul ei ole paremat eestikeelset sõna selle kohta ja nii ma siis kasutangi sõnu teisest keelest, et mõtet parimal moel edasi anda. Jah, ma tean, mu eesti keele õpetaja ei kiidaks seda heaks, aga teda ei ole praegu siin ja siin blogis otsustan mina. Seega.. ma olen in transition. Ehk siis muutumises.
Mõtlesin natuke veel ja sain aru, et kuigi teadvustamata, on kõigil selliseid perioode. Mõned näited on esimene armumine, koolist tööle minemine, singlist duosse, armumisest abiellu, lapsevanemaks saamine, armastatud isiku kaotamine, töövaldkonna vahetamine, kolimine ühest kohast teise, duost tagasi singliks saamine, südame murdumine, abielu lahutamine, enese otsimine ja leidmine, ja neid muutumisi eluteel on veel.
Mulle on seni kõige enam pakkunud klaari vaadet muutuses olemisele SEE käsitlus, sest annab hea võimaluse end kuidagigi kalibreerida kogu selles protsessis ning uus teadmine võttis ka määramatusest tekkinud pinge maha. Sest teadmatuses on nii, et sa ju ei tea, kui kaua see muutumine kestab ja mis veel ees on. Või kuhu see välja peaks jõudma. Kui selle teooria läbi lugesin, siis sain aru, et olen omadega talvise pööripäeva just hetk tagasi ületanud ja hilises talves. Ma väga ootan kevadet. Päris mitmes mõttes.
Kirjutan kokkuvõtvalt muutuse aastaaegadest.
Iga nn aastaaeg esindab erinevat faasi sinu muutuse teekonnal, igal aastaajal on oma eesmärgid ja ülesanded ning ohud, mis võivad sind teelt kõrvale kiskuda. Kui sa loed allpool nende aastaaegade kirjeldusi, siis mõtiskle selle hetke üle, kus sa oma kogemuses praegu oled. Kui sul on käsil mitmeid muutusi samal ajal, siis vali selline, mis tundub hetkel kõige olulisem.
1: Suvi. Tuleta meelde aega, mil elu kulges kenasti. Sa võisid kaugel horisondil aimata tulevaid muutusi, või siis mitte, kuid need muutused ei olnud sinu fookuses sellisel moel nagu nad on praegu.
2. Ühel heal heal päeval sa märkasid, et elu sellisena nagu sa seda tundsid, ei ole enam päris see, mida sa seni olid elanud. Sa polnud enam rahul. Võib-olla sa olid varem õnnelik kohas, kus sa elasid, kuid siis hakkasid tundma aina enam ja enam, et tahad ära kolida. Või ei meeldinud sulle enam su töö ja su tööleping lõpetatigi või tegid sa seda ise.
3. Kuigi sulle on õpetatud, et neid muutusi tuleb ignoreerida lootuses, et need kaovad siis ise ära, siis tihtipeale see strateegia ei tööta. Muutuse toimumise ja muutumise endale teadvustamine võib olla väga võimas ning see võib olla väga isikliku teekonna alguseks. Hetkel, mil sa otsustad muutusega kaasa minna, liigud muutuse aastaaegades sügisesse, millega sinu teekonna kese muutub.
Sügisest läbi minnes oled sa protsessis, mis ühendab sind sellega kelleks-sa-saamas-oled, vabastades sel teel kõik selle, mis sulle kasu ei too või sulle hea ei ole ning aitab sul omaks võtta kõik selle, mis on omane sinu tõelisele olemusele.
Selline rekalibreerimine annab sulle täiesti uue vaate sellele, mis on toimumas ja kes sa oled, kus sa oled ning mida tahad.
4. Tõenäoliselt tunned sa esialgu, et sa oled “Ma ei tea” talvise pööripäeva maal. Sa ei tea selgelt, mida sa tahad või kuidas luua seda mida sa tahad. Ja kui sa ei tea, kuidas neid sisekaemusi läbi viia ja kui sa ei tea ka, milliseid küsimusi endale esitada, siis võib taoline udus ekslemine päris kaua aega võtta!
Talvise pööripäeva murdepunkt on eneselt küsimuste küsima hakkamine. Miks? Sest uued küsimused toovad uusi vastuseid. Uued vastused loovad värsket vaadet, uusi perspektiive ja lõpuks jõuad sa oma ahhaa-hetkedeni, mil sa näed või hakkad nägema elu uuest ja paremast küljest. Kui sa jõuad selle hetkeni, siis hakkad märkama ka uusi võimalusi, neid mida sa varem ei märganud või ei märka hetkel. Selles hetkes olles ei suuda sa tegelikult neid isegi omale ette kujutada, sest nad ei ole veel sinu teadvusesse tõstetud. Ja mida me ei ole teadvustanud, seda me ei märka. Mõnikord toimub paradigma muutus kas mõne vestluse käigus või näiteks unes. Teistel juhtudel on see erinevate juhtumiste jada, mis omakorda avab ukse elu teistmoodi nägemisele. Ja elukäsitluse muutumisele.
Igal juhul, kui see juhtub, siis sa tahad olla teadlik ja kohal, et seda märgata. Need hetked võivad olla põgusad, seega vaigista oma meel ja kuula hoolega.
5. Koos uue idee-seemne idandamisega alustad sa teekonda oma muutuse spiraalis ülespoole ja liigud kevade ning suve poole. Ring hakkab täis saama.
Kuid enne, kui sa hüppad tegevusse, võta hetk talve teisel poolel, et uurida oma võimalusi. Kogu infot, eksperimenteeri erinevate võimalikkustega, tunneta kuidas nad on. Kui sa saad sellega, mis tulemas on, tuttavamaks, siis lähevad kõik pusletükid paika!
6. Kuigi sa võid end uues elemendis ja rollis, mida toob sulle kevad, veidi pinges tunda, siis tea, et ka see läheb mööda, kui tagasi oma jalgadele saad. Sealt edasi sa kasvad ja arened ning jõuad uuesti suvesse.
Ring on täis saanud. Kõik on hästi, kuni sa jälle tunned, et justkui pole enam rahul. Ning kogu protsess kordub uuesti.